ForumXiR
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

ForumXiR

FoRuM XiR Türkiye | Oyun Paylaşım Platformu |

AnasayfaAramaLatest imagesKayıt OlGiriş yap
İletişim İçin : admin@forumxir.web

Photoshop ile Fotoğrafta Overexpose Aşırı Işık Çözümü

YazarMesaj
Х!® ™
Admin
Admin
Х!® ™

Aktiflik :
Photoshop ile Fotoğrafta Overexpose Aşırı Işık Çözümü Left_bar_bleue10 / 99910 / 999Photoshop ile Fotoğrafta Overexpose Aşırı Işık Çözümü Right_bar_bleue

Photoshop ile Fotoğrafta Overexpose Aşırı Işık Çözümü B-351367-bu_alana_reklam_verin_banner

Başarı Puanı
Başarı:
Photoshop ile Fotoğrafta Overexpose Aşırı Işık Çözümü Imgleft100/100Photoshop ile Fotoğrafta Overexpose Aşırı Işık Çözümü 16653166  (100/100)

Photoshop ile Fotoğrafta Overexpose Aşırı Işık Çözümü Empty
MesajKonu: Photoshop ile Fotoğrafta Overexpose Aşırı Işık Çözümü   Photoshop ile Fotoğrafta Overexpose Aşırı Işık Çözümü Icon_minitimeSalı Ağus. 10, 2010 1:25 am

Merhaba arkadaşlar;
Bir fotoğrafçı arkadaşımızın isteği üzerine, fotoğraflarda maruz kaldığımız “Overexpose” – aşırı ışıklı fotoğrafları kurtarmaya çalışacağız.
Bu konudan yola çıkarak, ileride “Underexpose” – az ışıklı konusuna da değineceğim ileride.
Şimdi konumuza dönüp, hemen aşırı ışıklı fotoğrafımızı kurtaralım.
Bu noktada önemli bir açıklama yapmam gerekiyor. Eğer Photoshop versiyonunuz Photoshop CS ve sonrası ise aşağıdaki işlemi; değilse bir sonraki aşamayı yapmanız gerekiyor.

Photoshop CS ve sonrası versiyonlar için

Sadece Image > Adjustments > Shadow / Highlight yolunu izlemeniz yeterli olacaktır.

Photoshop ile Fotoğrafta Overexpose Aşırı Işık Çözümü Overexpose2
Yukarıda da gördüğünüz üzere Image > Adjustments >Shadow / Highlight yolunu izlediğinizde bu pencere açılacaktır. Bu pencereden Shadows Amount ve Highlights Amount değerleri ile oynadığınızda, fotoğrafınızın aşırı ışıklı – overexposed halini düzeltebilirsiniz.

Photoshop CS öncesi versiyonlar için

Adım 1 – Dosyayı Açın

Aşırı ışığa maruz kalmış fotoğrafı photoshop ile açın. Ben örnek olarak aşağıdaki fotoğrafı kullandım.

Photoshop ile Fotoğrafta Overexpose Aşırı Işık Çözümü Overexpose
Adım 2 – Fotoğraf Katmanını Çoğaltın

Layer > Duplicate Layer yolu ile fotoğrafımızın bir kopyasını oluşturuyoruz.
Aşağıda gördüğünüz gibi bu yeni oluşan katmanımızın (layer) Blend Modunu Multiply yapıyoruz. Layer Pencereniz kapalı ise Windows > Layers yolu ile açabilirsiniz.

Photoshop ile Fotoğrafta Overexpose Aşırı Işık Çözümü Overexpose3
Adım 3 – Tekrarlar

Adım 2′yi fotoğrafınızın görüntüsü gözünüze hoş gelene kadar tekrar edebilirsiniz.

Adım 4 – Katmanları Birleştirme ve Kayıt

Layer > Flatten Image yolu ile katmanlarınızı birleştirdikten sonra, File > Save As yolu ile açılan pencereden formatı Jpeg yapıp, fotoğrafınızı kaydedebilirsiniz.
Tüm bu işlemlerden sonra elde ettiğim sonuç;

Photoshop ile Fotoğrafta Overexpose Aşırı Işık Çözümü Overexpose4
İyi çalışmalar, kolay gelsin..

Photoshop ile Fotoğrafta Overexpose Aşırı Işık Çözümü
1 sayfadaki 1 sayfası